Wczytuję dane...

Dywaniki welurowe czy gumowe: Które wybrać do swojego samochodu?

Nie tylko wygląd zewnętrzny samochodu ma znaczenie, ale również jego wnętrze. Odpowiednio zadbana kabina sprawi, że podróż pojazdem stanie się o wiele przyjemniejsza. Jednym z najważniejszych elementów są dywaniki – pomogą zadbać zarówno o czystość, jak i o walory estetyczne we wnętrzu auta. Rynek ma do zaproponowania modele welurowe oraz gumowe. Chociaż oba warianty bardzo się od siebie różnią, ich wybór nie należy do najprostszych. Na który rodzaj wykładziny do samochodu się zdecydować? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie!

Dywaniki welurowe – zalety i wady

Za tym modelem bez wątpienia przemawia fakt, że dywaniki welurowe niezwykle elegancko się prezentują i komponują z pozostałym wyposażeniem samochodu. Mają więcej designerskich możliwości, jeżeli chodzi o kolorystykę, dzięki czemu łatwo dopasować je do całego wnętrza pojazdu. Ponadto charakteryzują się doskonałą wytrzymałością. Wykładziny z weluru mają szorstki i porowaty tył, który sprawia, że nie przesuwają się i stabilnie przylegają do tapicerki na podłodze auta.

Dywaniki welurowe dużo lepiej sprawdzają się latem niż zimą – nie nagrzewają się i łatwiej je wtedy utrzymać w czystości. Chłodniejszą porą roku szczególnie kłopotliwe jest ich mycie, a to dlatego, że długo schną. Jednak regularne odkurzanie i czyszczenie może znacząco przyspieszyć cały proces pielęgnacyjny wykładzin z weluru i utrzymać ich zadbany wygląd na długi czas.

Dywaniki gumowe – czy warto się na nie zdecydować?

Utrzymanie w czystości wykładzin z gumy nie powinno sprawiać żadnych kłopotów, co stanowi ich największą zaletę. W celu ich wyczyszczenia wystarczy użyć myjki ciśnieniowej, co jest bardzo wygodną opcją. Dywaniki gumowe szybko wysychają, jednak należy pamiętać, by nie wkładać ich do samochodu zaraz po umyciu, gdyż pod spodem zgromadzi się niewielka ilość wody, która wsiąkając w tapicerkę na podłodze pojazdu, może ją uszkodzić. Ewentualnie, jeśli chcesz jeszcze bardziej przyspieszyć proces schnięcia, wykładziny osusz ręcznikiem papierowym.

Jednak dywaniki gumowe nie pozostają bez wad. Chociaż łatwo utrzymać je w czystości, materiał, z którego są wykonane, nie wchłania wody, przez co utrzymuje się ona w korycie. Po pewnym więc czasie zwiększa się wilgotność we wnętrzu samochodu, co skutkuje parowaniem szyb, a także zamarzaniem uszczelek. By do tego nie dopuścić, należy więc za każdym razem, gdy do środka wniesie się śnieg lub błoto, wylewać zebraną na wykładzinie wodę.

Dywaniki welurowe czy gumowe – które wybrać?

Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Dywaniki welurowe na pewno są lepszym wyborem, jeśli zależy Ci na estetycznym wnętrzu samochodu. Do tego stabilnie przylegają do podłogi i wbrew pozorom czyszczenie ich wcale nie jest takie trudne. Z kolei wykładziny gumowe są praktyczne, trwałe, a także nieco tańsze od tych wykonanych z weluru.

Najważniejsze, by dobrze dopasować dywanik – czy to gumowy, czy welurowy – do konkretnego modelu samochodu. W ten sposób możesz mieć pewność, że będzie doskonale pasował do całego wnętrza. Natomiast dzięki odpowiedniemu czyszczeniu zadbasz o ich stan oraz piękny wygląd, co sprawi, że posłużą Ci na wiele przejażdżek.